Mattias Svensson har kommit med en ny artikel på smedjan.com. Jag kommenderar er alla att läsa den. Ett litet utdrag:
När någon i politiska sammanhang vill försvara att de agerar mot bättre vetande, är kommentaren ”Det här är inget seminarium” vanligt förekommande. Så även i förra veckan, när moderaternas partisekreterare Sven Otto Littorin använde det i en debatt mot undertecknad. I sak är påståendet en variant på det gamla misstaget att skilja teori från praktik, tanke från handling. Distinktionen bjuder på två falska alternativ – impotensen i att tänka utan att agera, eller idiotin i att agera utan att tänka – och den retoriska avsikten är att framställa motdebattören som en av verkligheten ointresserad teoretiker.
I praktiken fungerar kommentaren som ett sätt att fula ut motståndaren, ett ad hominem som, såväl attitydmässigt som intellektuellt, är ekvivalent med att säga ”Skit på dig!” Som retoriskt grepp är det effektivt, eftersom alla invändningar med nödvändighet tar sig uttryck i argument och resonemang, alltså teorier, vilket till synes bekräftar omdömet om den som yttrar dem. Att det samtidigt målar in den som yttrar påståendet i den andra falska kategorin är inte lika uppenbart förrän man analyserar påståendet närmare.
Men idéer har konsekvenser, och det gäller även idén om att idéer inte är så viktiga för den praktiska politiken. Det har varit en bärande tankegång bakom moderaternas ändrade inriktning under Fredrik Reinfeldt. En del menar att det har varit en taktisk manöver som inte fått så stora konsekvenser för den faktiskt föreslagna politiken. Tvärtom kan man i dag konstatera att moderaterna blivit fångar i sin nya retorik, och att det konsekvent är friheten som fått stryka på foten.
Läs resten.