Först kommer de med en artikel som säger: ”De tre palestinska väpnade grupper som tillfångatagit en israelisk soldat meddelade på måndagsmorgonen i ”militärkommuniké nr 3″ att Israel har ett dygn på sig för att svara på erbjudandet om att få honom fri mot att palestinier i israeliska fängelser också befrias. Israel avvisar förslaget.” Detta antyder ju att det är palestinierna som är ”flexibla”, ”villiga att förhandla”, att de vill ha en ”fredlig lösning”, etc.
Strax under är det en artikel som säger: ”Snart börjar barnen dö på sjukhuset Al Nassr i Gaza. Israelernas bombning av ett kraftverk har lett till akut elbrist. De första som drabbas är nyfödda i kuvöser. – Vi har bara bränsle till reservgeneratorerna för ytterligare fem dagar, säger läkaren Sobhi Sawafery.” Orsaken är naturligtvis att framställa Israel som skurken i dramat och hålla dem ansvariga för att oskyldiga barn dör på det här sjukhuset.
Sedan låter de tre ”experter” få uttala sig om den senaste tidens utveckling (som bör ju inleddes när palestinierna som vanligt initierade bruket av våld). I ingressen kan man läsa: ”På palestinska sjukhus dör patienter av brist på el och vatten. Skolor i Gaza har träffats av israeliska bomber. FN varnar för en humanitär kris.” Redan här är det uppenbart vem som är ”skurken”: Israel.
Vad säger då våra ”experter”? Kerstin Grebäck, ordförande för biståndsorganisationen Kvinna till kvinna säger: ”Vad krävs för att få ett slut på konflikten? Israel måste dra sig undan, konflikten kan inte lösas militärt.” Israel måste dra sig undan? Israel gav palestinierna Gaza i utbyte mot ingenting. Resulterade det i att palestinierna blev mer civiliserade? Nej.
Terroristernas ständiga försvarare, Jan Hjärpe, säger: ”Vad betyder det här på sikt för det palestinska folket? Det kommer att ge en väldigt stark reaktion i hela världen och sätter Israel vid vägs ände. Enda möjligheten är en ordentlig fredsförhandling.” Och: ”Vad krävs för att få ett slut på konflikten? Det är väldigt svårt, men seriösa förhandlingar krävs. Det går inte an att fortsätta kränka folket på det här sättet.” Inte ett ljud om palestiniernas ständiga kränkningar av israelernas rättigheter.
Den tredje experten, Kerstin Furubrant, redaktör på Utrikespolitiska institutet säger: ”Vad betyder det här på sikt för det palestinska folket? Andra palestinier kommer förstås att agera solidariskt med dem i Gaza. Men jag tror inte att man kan låta den här humanitära krisen blomma upp, Israel kan inte heller låta det hända.” Du tror inte att Israel kommer låta det hända? OK, men varför frågar du inte dig själv varför palestinierna själva ”lät” det hända genom att rösta fram ett mördarband till regering, eller genom att aktivt stöda slaktandet av oskyldiga människor, eller genom att mörda varandra istället för att leva tillsammans som civiliserade människor?
Observera att ingen har än så länge sagt ett ord om att denna konflikt, från början till slut, är palestiniernas ansvar. Detta är inte minst fallet i den nuvarande situationen som ju är en följd av att palestinier i månader har skjutit raketer mot Israel, attacker som Israel inte har svarat på, och att de själva aktivt kidnappade en israelisk soldat. Allt ansvar läggs istället på den oskyldiga parten i sammanhanget, Israel, och det man kräver av dem är att de ger upp sin rätt att existera och vägrar vidta några som helst åtgärder för att försvara sig eller skydda sina egna medborgare.
Observera att det inte heller sägs ett ljud om vad sådana här helt omotiverade och orättvisa eftergifter från Israels del har för långsiktiga effekter. På lång sikt har det naturligtvis bara en effekt: man bjuder in fler terrorattacker, precis som alla fredsförhandlingar och eftergifter endast har gett Israel fler attacker som ”belöning”. Ändå är det just fler fredsförhandlingar och eftergifter som dessa ”experter” föreslår som ”lösningen”. Har de ingenting lärt sig av historien? Diplomati och förhandlingar med terrorister gynnar endast och uteslutande terroristerna.
Men de långsiktiga konsekvenserna för Israel är det ingen ”expert” som bryr sig om. Ja, dessa är i sanning experter – experter på att försvara terroristernas slaktande av oskyldiga israeler och palestiniernas oförsvarabara angreppskrig mot Israel.
Detta är ett extremt tydligt exempel på hur fullständigt pervers vinklingen av konflikten mellan Israel och arabvärlden är. Det kan inte bli mycket tydligare än så här. Är det konstigt att många har en helt skev uppfattning om vem det är som har fel och vem det är som har rätt i denna konflikt? Nej.
Varför har Israel rätt till sin existens? Varför bör man stöda Israel i denna konflikt? Läs mer här.