Om det inte hade varit för Internet så hade många av oss i Sverige som bryr sig om vad som verkligen händer i världen förmodligen inte haft någon som helst möjlighet att ta del av någon någorlunda bra nyhetsförmedling. Många hackar på t ex FoxNews (en enligt mig alldeles underbar nyhetskanal jämfört med många andra), men vad tittar de själva på? Jo de tittar på SVT, de lyssnar på nyheter på den statliga radion, de läser TT-telegram i tidningarna. De blir ständigt exponerade för nyhetsredaktioner som består nästan uteslutande av socialister och kommunister, dvs antiamerikaner och antiisraeler. Så allt de rapporterar vinklas i regel alltid emot Israel eller USA. Syftet är att få deras irrationella hat mot USA och Israel att framstå som rationellt för den vanlige nyhetskonsumenten.
De har vid åtskilliga tillfällen visat sig helt oförmögna att leverera saklig nyhetsrapportering (dvs att hålla sig till fakta). (Detta är för övrigt också något som vänstermedierna i USA lider av, se bara på ”Rathergate”.) Detta visar sig inte minst i deras rapportering om konflikten mellan Israel och arabstaterna i Mellanöstern. En som ägnar mycket tid åt att granska hur TT förmedlar nyheter framför allt i den här konflikten är en blogg som heter TT-kritik. Det är en väldigt bra blogg och jag rekommenderar därför alla att då och då göra sig ett besök där. Nu senast berättar man på TT-kritik om en mycket sjuk och omoralisk rubriksättning. Bakgrunden är den att två ”palestinska” terrorister mördade ett israeliskt par. Det israeliska försvaret reagerade naturligtvis genom att jaga dem och sedan döda dem. Hur blev rubriken? ”TVÅ PALESTINIER DÖDADE”. Ett annat exempel är när de avsiktligen förvrängde vad Ariel Sharon sade vid ett tillfälle. I originalet från AFP stod det så här: ”Israeli Prime Minister Ariel Sharon has said that agreements signed by Arab leaders are not worth the paper they are written on.” Hur formulerade TT om detta? ”Israels premiärminister Ariel Sharon hävdar att avtal med araber är totalt värdelösa, rapporterar en israelisk tidning.” Otroligt men sant.
Håller verkligen med angående foxnews. Jag förstår inte varför folk i sverige svartmålar den kanalen som de gör.
Jag tittar främst på Hannity&Colmes och upplever att balansen vad gäller åsikter är jämnare där än på många andra kanaler – framförallt vår statstelevision (12:35 min in)
(12:40)